Vanredna sjednica Štaba Civilne zaštite općine Velika Kladuša, kojeg sačinjavaju uposlenici Općinskog organa uprave, Policijske stanice, Vatrogasne jedinice, Crvenog križa, Doma zdravlja, te javnih preduzeća održana je u utorak, 20. maja, a sazvana je povodom katastrofalnih poplava i novonastale situacije s kojom se suočava trećina BiH.
Komandant Štaba Civilne zaštite općine Velika Kladuša i općinski načelnik Velike Kladuše Edin Behrić u prvom redu informirao je članove Štaba o do sada poduzetim aktivnostima. Kazao je da je tokom ponedjeljka boravio u Doboj Jugu, Orašju i Gradačcu, gdje se upoznao sa situacijom na terenu, kao i da je bio na putu ka Zenici i Maglaju, ali nije posjetio ove gradove zbog blokiranih puteva, te je telefonski kontaktirao načelnike tih općina i ponudio pomoć.
Prenio je zahtjeve i potrebe stanovništva ugroženog poplavama koji se prvenstveno odnose na konzerviranu hranu, flaširanu vodu, higijenske potrepštine, dječiju hranu, maske, čizme i raznu HTZ opremu. Naglasio je i da je Općinski organ uprave na čijem je čelu, dosada pomogao ugroženim područjima novčanim iznosom od 10.000 KM.
Nakon obraćanja načelnika Behrića, uslijedile su sugestije i viđenja novonastale situacije od strane prisutnih, pa je u skladu s tim donesen i veći broj zaključaka. Prvim zaključkom Štab je izrazio veliko oduševljenje i zahvalnost svim građanima na dosadašnjim akcijama i dobrovoljnim prilozima, zatim je drugim zaključkom uputio sugestiju svim građanima da se prikupljanje i doprema pomoći odsada vrši na zborno mjesto u poslovne prostore kod Gradske sportske dvorane kojima koordiniraju Crveni križ i Merhamet uz Štab. Trećim zaključkom Štab je donio odluku da jedno vatrogasno vozilo iz Vatrogasne jedinice i tim od pet vatrogasaca pošalje u Sanski Most, dok se četvrtim zaključkom i HEP (Higijensko-epidemiološka služba) Doma zdravlja Velika Kladuša stavlja na raspolaganje ugroženim općinama USK-a. Petim zaključkom odlučeno je da se krene u formiranje Tima dobrovoljaca u koji se mogu obratiti i prijaviti svi zainteresirani građani, a koji će po zahtjevu Općinskog štaba i Kantonalnog štaba biti upućeni na ugrožena područja.
Uz ovaj zaključak prezentovan je i način prijave, pa se svi zainteresirani mogu obratiti na besplatni broj 121, kontakt osoba Rasim Mašinović ili putem e-mail adrese: cz@velikakladusa.gov.ba . Na ove kontakte mogu se obrati i svi građani koji prikupe pomoć u tržnim centrima, osnovnim školama, mjesnim zajednicama ili na neki drugi način, a nemaju prijevoz.
Na taj način poslije 14:00h će službena vozila Općinskog organa uprave vršiti odvoz prikupljenih priloga do Gradske sportske dvorane. Članovi Štaba apeliraju na građane da ne idu samoinicijativno u akcije pomoći i posjeti ugroženim područjima jer postoji velika opasnost od novih klizišta, mina, kao i zaraza i da su tom slučaju idu na vlastitu odgovornost jer je ovo ozbiljan problem koji zahtjeva ozbiljan i odgovoran, te koordiniran pristup.
Jednim od zaključaka obavezuje se i velikokladuško JKP „Vodovod i kanalizacija“ da kontinuirano prati i kontrolira izvorišta pitke vode na području Velike Kladuše. Recimo i to da će u srijedu, 21. maja, biti održana sjednica Kantonalne uprave Civilne zaštite USK-a na kojoj će biti donesene konkretne odluke o načinima pomoći i sprovođenju svih aktivnosti.