IMA LI DISKRIMINACIJE I IMA LI ZAKONA O NJENOJ ZABRANI ?
Ima i jednog i drugog, a PRAVDA je na čekanju
( Velika Kladuša, 31.10.2011. )
Veoma zanimljiva pitanja i isto tako veoma zanimljivi odgovori, mogli su se čuti na prijemu delegacije Helsinškog komiteta za ljudska prava koje je danas primio općinski načelnik Admil Mulalić. Predsjednica Helsinškog komiteta Vera Jovanović posjet Velikoj Kladuši započela je prijemom kod načelnika Mulalića sa kojim je u jednosatnom razgovoru postavila mnogo pitanja na koje je dobila jasne i konkretne odgovore načelnika sa opširnim komentarima. Obraćajući se Načelniku, Predsjednica Jovanović je istakla da je cilj posjete Velikoj Kladuši, kao mjestu, koje je po mnogo čemu karekteristično u BiH, da se razgovara o mnogo čemu a ponajviše o tome da li ovdje postoji diskriminacije po bilo kom osnovu i da li se primjenjuje Zakon o zabrani diskriminacije Bosne i Hercegovine usvojen je u julu 2009. godine. Načelnik Mulalić se zahvalio na posjeti delegacije Helsinškog komiteta i na projektu kojeg realizuje Komitet uz financijsku pomoć Njemačke vlade, jer je Velika Kladuša u svojoj prošlosti, a posebno u posljednjim decenijama osjetila sve vidove diskriminacije koji su ovdje ostavili duboke tragove. Bilo nam je potpuno jasno, i bili smo svijesni sa koliko krupnim problemom se ovdje susrećemo kada je u pitanju diskriminacija, -naglasio je Mulalić, a ona se ovdje ispoljavala u svim sferama života i najviše je ličila na poniženje, ilustrujući brojne primjere očite diskriminacije i nemogućih uslova koji su ovdje vladali.
Bili smo odlučni u namjeri da krenemo u borbu protiv ovog velikog zla, i znali smo da će ona biti izuzetno teška i duga, jer smo za mnoge bili markirani kao posebna opasna i primitivna sredina. Znali smo da borba protiv svih oblika diskriminacije i promovisanje ravnopravnosti zahtjeva primjenu većeg broja instrumenata na različitim nivoima., ali upravo od tih različitih nivoa najčešće nismo imali razumijevanja. Pokušali smo krenuti veoma osjetljivo u svim sferama života i nastojali uspostaviti okvir za jednak tretman u razvoju zakonodavstva u oblasti diskriminacije na nivou Općine. Kao instrument za zaštitu od diskriminacije smo smatrali samo Dom za ljudska prava za Bosnu i Hercegovinu odnosno Ustavni sud Bosne i Hercegovine, ali u našem slučaju nije se čak sprovodilo ni on što smo izborili kod ovih institucija , nažalost, je to tako-naglasio je Mulalić.. Usvajanje jedinstvenog Zakona o zabrani diskriminacije ponadali smo se efikasnijem djelovanju i bržem ostvarivanju ljudskih prava, prije svega, jer je ovaj Zakon, proširio broj tijela koja nude zaštitu od diskriminacije, te se sudska zaštita povjerava i općinskom nivou sudske vlasti.
I umjesto da svoju borbu olakšamo nama se stvraju nove komplikacije upravo na općinskom nivou sudske vlasti, ilustrujući to brojnim primjerima iz posljednje sudske prakse opštinskog suda u Velikoj Kladuši.
Predsjednica Helsinškog komiteta Vera Jovanović se zahvalila na toplom i korisnom prijemu a nakon toga sastala se sa predsjedavajućim Općinskog vijeća Sejfom Mustafićem i predsjednikom Komisije za žalbe pri OV Edinom Kekićem.Svoj broravak u Velikoj Kladuši iskoritiće i za razgovore sa brojnim institucijama i organizacijama koje se na bilo koji način bave problematikom diskriminacije, a danas će prisustvovati i Okruglom stolu koji je organizovan u Velikoj Kladuši na ovu temu.