POTPISAN UGOVOR O DODJELI SREDSTAVA ZA PROJEKAT
“PODRŠKA AKTIVNOSTIMA DEMINIRANJA U OPŠTINAMA BIHAĆ I VELIKA KLADUŠA”
Jučer je u prostorijama Japanske ambasade u Sarajevu potpisan Ugovor o dodjeli sredstava za projekat “Podrška aktivnostma deminiranja u opštinama Bihać i Velika Kladuša”. Ugovor su potpisali ambasador Japana u BiH, gospodin Hideo Jamazaki i gospodin Dorijan Marišić, direktor Međunarodnog povjereničkog fonda za unapređenje ljudske sigurnosti (ITF). Svečanom činu potpisivanja ugovora, kojim Vlada Japana dodjeljuje sredstva u visini od 420.000 eura za aktivnosti deminiranja i tehničkog izviđanja na području općina Bihać i Velika Kladuša prisustvovali su i Općinski načelnici ovih općina, Albin Muslić i Admil Mulalić. U sklopu ovog projekta, u navedenim općinama će se od minsko-eksplozivnih sredstava očistiti 33.372 m2 kontaminirane površine. Također, korišteći mehanizam “uduplavanja sredstava”, ITF će osigurati dodatna sredstva za čišćenje predmetnih kontaminiranih površina.
S obzirom da Velika Kladuša spada u grupu ugroženijih općina kada su u pitanju ubojita minsko-eksplozivna sredstva, posebno me raduje da je naša općina obuhvaćena ovim projektom kojim će se stvoriti uslovi sigurnijeg življenja, ali i uveliko olakšati infrastrukturalni razvoj i razvoj privrednih i poljoprivrednih djelatnosti. Naime, radi se o nekoliko lokacija na području naselja Johovica, a koje, na direktan ili indirektan način koristi oko 2500 ljudi. Također, u ime svih građana općine Velika Kladuša, ali i u svoje lično ime, želim se zahvaliti Vladi Japana na ovom humanom činu, sa čim su jasno pokazali da su istinski prijatelji Bosne i Hercegovine i njezinih građana. Podrška mene, kao Općinskog načelnika, ali i cijele Općine Velika Kladuša, u skladu sa mogućnostima, u realizaciji ovog humanog projekta, neće niti smije izostati, te vam na raspolaganje stavljam sve naše ljudske resurse, znanja, informacije i svaki drugi vid pomoći – rekao je načelnik Mulalić, obraćajući se prisutnima.
Ukupna površina općine Velika Kladuša iznosi 331,55 km2, od čega je prema raspoloživim podacima, cca 7% korisnog područja još uvijek ugroženo od mina i drugih neeksplodiranih ubojitih sredstava, na površini od cca 23 km2. U proteklom periodu, od završetka rata pa zaključno sa 2006 godinom, na području općine Velika Kladuša zabilježeno je 14 slučajeva stradanja sa smrtnim posljedicama (aktiviranjem NUS), kao i 23 slučaja teže i lakše povrijeđenih građana. U 2011 godini, na sreću, nije evidentiran niti jedan oblik stradanja stanovništva.
{vsig}vrsig/mar12/8{/vsig}