50. GODIŠNJICA GIMNAZIJE U VELIKOJ KLADUŠI
VELIKI ČAS KLADUŠKIH GIMNAZIJALCA
Pola vijeka je prošlo od prve zvonjave školskog zvona kladuške gimnazije. Te davne 1961 godine udareni su prvi temelji kladuškog srednjeg obrazovanja i stasanja prvih srednjoškolaca. Zato je i jučerašnji dan u Velikoj Kladuši bio poseban i zato je održan najsvečaniji čas velikokladuške Gimnazije. U velikoj sportskoj dvorani sve je odisalo nekom posebnošću. Drugačiji i sjetni su bili izrazi lica, koraci, grljenje i stisci ruku od onih mladalačkih do onih drtahvi u poodmaklim godinama. Boja glasova onih koji su podsjećali na početke rada kladuške gimnazije bili su puni nečeg sjetnog ali i uvjerljivog o vremenu koje je prohujalo u vremenu koje je iznjedrilo brojne kladuške generacije gimnazijalaca.
Povodom 50. godišnjice postojanja i rada Gimnazije u Velikoj Kladuši održana je svečanost u Gradskoj sportskoj dvorani, koja je okupila brojne generacije učenika, profesora, predstavnike Opštine Velika Kladuša i Opštinskog vijeća, predstavnike Ministarstva obrazovanja USK-a i druge prijatelje velikokladuške Gimnazije.
Gimnazija u Velikoj Kladuši je osnovana 1961.godine odlukom tadašnjeg Općinskog vijeća. Školske 1961/62. godine u gimnaziju «Tono Hrovat» su upisana dva odjeljenja prvog razreda sa 80 (osamdeset) učenika i kao takva Gimnazija je egzistirala sve do šk. 1982/83. godine.
Reforme u obrazovanju na podrucju bivše Jugoslavije, dovele su do ukidanja gimnazija u manjim i slabo razvijenim opcinama gdje je, u to vrijeme, spadala i naša opcina.
Zadnja generacija gimnazijalaca, u to vrijeme, upisana je šk. 1979/80. godine. Te godine Gimnazija je preimenovana u SŠC «Tono Hrovat».
Sa posljednjom upisanom generacijom tog perioda Gimnaziju je završilo devetnaest generacija.
1991.godine u sklopu Poljoprivredne škole u tadašnjem SŠC «Tono Hrovat» Gimnazija je ponovo počela sa radom. Od te školske godine (1991/92.) Gimnaziju je upisalo još sedamnaest generacija tako da je sa ovom školskom godinom upisano ukupno 36 generacija.
Status javne ustanove Gimnazija dobiva 21.08.1994.godine. Odlukom Upravnog odbora 22.02.1996. god. Gimnazija dobiva naziv po imenu profesora ove škole koji je poginuo u Armiji BiH u proteklom ratu -« Muminovic Nail «.
17. januara 2007.g., odlukom Školskog odbora, naziv škole je promijenjen i određen novi – JU Gimnazija Velika Kladuša.
Osnivač Gimnazije je Skupština USK-a a upis je obavljen na osnovu Odluke Skupštine USK-a br.01-1-48/98. od 28.02.1998.godine objavljenoj u službenom glasniku USK-a br.4/98.
Dobrodošlicu prisutnima uputio je prof. Ćazim Hadžić,direktor gimnazije, osvrnuvši se na protekli period dugogodišnjeg rada ove prve velikokladuške srednješkolske ustanove, postignute rezultate, te saradnju učenika i profesora. Za uspješan rad Gimnazije zaslužni su zajedno profesori, učenici i lokalna zajednica,naglasio je prof.hadžić. Većina naših učenika nastavili su školovanje i dali svoj doprinos u svim sferama našeg društva.
Pohvala i nagrade su jedan od načina da se prizna nečiji trud i rad, te su shodno tome ovom prilikom uručena priznanja onima koji su dali veliki doprinos radu velikokladuške Gimnazije. Tako je „Plaketa Gimnazije“ dodijeljena dr. Hamdiji Lipovači, premijeru USK-a i prof. Karmen Beden. „Plaketa Gimnazije“ dodijeljena je posthumno Nailu Muminoviću, profesoru Gimnazije po kojem se zvala u periodu od 1996.-2007. godine. Priznanje „Zlatna plaketa“ dodijeljena je općinskom načelniku Admilu Mulaliću, Dariju Juriću, ministru obrazovanja, prof. Ismeti Purić-Kusturica, prvoj direktorici Gimnazije, prof. Boženi Miljković, profesorici koja je cijeli radni vijek provela u ovoj školi, prof. Zejni Murgić, najstarijem radniku ove škole, prof. Sulejmanu Behriću, učeniku prve generacije učenika Gimnazije, prof. Rastku Pražiću, prof. Stevi Đujiću, te učenicima Gimnazije: Simi Tomaševiću, Milanu Lukiću, Sulejmanu Osmanagiću, Mili Vuletiću, Smailu Pajazetoviću, Mati Stepiću, Petru Lukiću, Ahmedu Šahinoviću, Muhamedu Kendiću i Nuhanu Nuhanoviću. Priznanje „Zlatna plaketa“ posthumno je dodijeljena Izetu Keseroviću, profesoru Gimnazije koji je u dva mandata bio i direktor ove ustanove.
Program obilježavanja ovog značajnog jubileja otpočeo je Izložbom učeničkih radova, a potom je uslijedio kulturno-umjetnički program. U kulturno-umjetničkom programu su pored hora Gimnazije, kojim je rukovodila prof. Rabija Džanić-Dizdarević, recitatora i plesača nastupila i kulturno-umjetnička društva „Tono Hrovat“ i „Biser“. Tradicionalno, kao i svake godine održan je Kviz znanja u kojem su gimnazijalci pokazali svoje znanje. Najbolja u kvizu znanja bila je učenica Hanka Didović, drugo mjesto osvojila je Rizvić Emina, a treće Kudić Samra. Program obilježavanja 50. jubileja Gimnazije završen je sportskim takmičenjima.